Pierwszy samochód. Co najchętniej kupują Polacy?

Masz już prawko, jesteś po kursie, po egzaminie. Zastanawiasz się jaki wóz kupić.  Sporo pytań. Nowy czy używany?  Duży czy mały? Kompakt, SUV czy kombi. Zacznij od określenia, czy chcesz być oryginalny czy płynąć z trendem. Jeśli płyniesz z prądem, zobacz co wybrali inni kierowcy. O to najchętniej kupowane auta w roku 2018.

 

Motoryzacja to temat, na którym każdy się na tym zna. Wszyscy nawet jeśli nie są kierowcami, czują się ekspertami, z własnym zdaniem i opinią. Na samochodach przecież każdy się zna. Podobnie jak na temacie polityki i piłki nożnej.

Każdy facet i również wiele kobiet, ma coś do powiedzenia w temacie motoryzacji.

Jednak gdy przychodzi do wybierania, mimo obecności tylu ekspertów od tematu,  wszystkie dyskusje sprowadzają się do marki.Nie do typu auta, ceny czy niezawodności. Zawsze najważniejszym kryterium jest marka. Nawet cena czy jakość to dopiero kolejne parametry.

Podział jest taki, że rodzina w większości jest za wyborem standardowego auta, sprawdzonej i popularnej marki. Takiego modelu,  którą wybierają najchętniej kupujący, który króluje we wszelkich rankingach naj. Najchętniej kupowanego, najoszczędnijszego, najtańszego…i najbardziej ulubionej marki Mamy/Taty/Wujka/Kuzyna etc. etc.

Cierpię słuchając takich dyskusji, bo jestem odmiennego zdania. Auto kupuję dla siebie, głównym kryterium są moje możliwości, oczekiwania i potrzeby. Temat ,,marka” interesuje mnie w minimalnym stopniu.  Wóz musi mieć to ,,coś”. W końcu będzie moim partnerem na dobre i na złe, na codzień.

Aby oddać sprawiedliwość,  sprawdziłem co kupowali inni. A nóż widelec w Top 10, bedzie model, który  mi pasuje.

W roku 2018 najchętniej wybieranymi markami były Toyota, Skoda i Opel. (wedle Exact Systems i Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego). Oczywiście sumując sprzedaż wszystkich modeli marki w Top10.

 

1 Skoda Fabia 55-64 tys. PLN
2 Toyota Yaris   (mini główka Wojownika Imperium)*
3 Dacia Duster od 53 do 77  tys. PLN
4 Opel Astra (wolę francuski oryginał od PSA)
5 Hyundai Tucson 134,9 do 176 tys. PLN
6 Skoda Octavia 82 tys. PLN
7 Fiat Tipo (na F, to tylko francuskie lub Ferrari)
8 Toyota Auris ( pamiętajcie, że Gwiezdne Wojny)
9 Skoda Rapid od 58,5 do 61 tys. PLN
10 Opel Corsa ( jak wyżej, wolę francuskie wyroby PSA)

 

*Podałem ceny tych modeli którymi jestem zainteresowany w (…)uzasadnienie dlaczego ten model jest na NIE.

 

Ranking TOP 10, dotyczy samochodów najchętniej kupowanych przez klientów indywidualnych. Uwzględniając zakupy firmowe, 3 top marki to Skoda, Volkswagen i Toyota.

Jeszcze kilka ciekawostek związanych z tematem. Poza dwoma pozycjami taką nowość, można już nabyć za czterdzieści kilka tysięcy złotych. Nawet ,,terenówka” Dacii mieści się w tym przedziale. Segment niewielkich aut kompaktowych i miejskich rządzi.

Z  530 tys. Nowych, zarejestrowanych w 2018 roku aut, niecałe 30% to zakupy indywidualne. Jasne dla mnie jest, że 70%  nowych aut to benzynówki.

Strach przed eko smogowym terrorem i raczej wysokie ceny ON na stacjach paliw. Wbrew światowym trendom rosną. Nie zaskakuje też, że na niektórych stacjach litr ON jest droższy od bezołowiowej.

Dlaczego pominąłem w swoich rozważaniach sprawdzone modele?

Toyoty przypominają mi nieodparcie miniaturowe główki wojowników Imperium z Gwiezdnych Wojen. Można je oglądać migające na ekranie przez półtorej godziny. Jednak jeżdżenie taką główko przez minimum 2-3 lata to już co innego.

Dla miłośników marki Opla i osób wyznających zasadę, że nie kupuje się samochodów na F, czyli Fiata i francuzów mam miłą wiadomość. Od roku 2017 to francuska grupa PSA jest właścicielem Adam Opel AG i od tamtej pory menedżerowie mocno zunifikowali podzespoły wszystkich marek francuskiego koncernu. Kupując Opla de facto nabywa się Peugeota, tylko w Niemieckim (Heskim) opakowaniu. No i z mniejszą ilością bajerów uprzyjemniających jazdę, jak zawieszenie Citroena.

Temat zakupu auta znajdzie się również w mediach społecznościowych. Zachęcem więc do sledzenia mnie na Twitterze, Instagramie, ocziwiście Facebooku. Wkrótce tez zawitam na inne platformy.

Bartosz #KategoriaB

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *