Jaki to znak? Ranking najczęściej mylonych znaków drogowych

Wiele znaków jest do siebie wizualnie podobnych, ale to co mówią do kierowcy i jakiego zachowania wymagają, często znacznie się różni, mimo podobieństwa. Są też znaki drogowe które dotyczą innego zachowania kierowcy, niż mogło by to wynikać z tego co jest na nich umieszczone. Żeby wyjaśnić wątpliwości, przygotowałem dla Was cykl #ZnakDnia, który znajdziecie na moich profilach. Niestety  social media, ze względu na formę zmuszają mnie do wrzucenia zaledwie kilku najważniejszych słów o opisywanym znaku.  Zapraszam więc do poszerzonej lektury.

Pierwszy znak #ZnakDnia   czyli B-36. Zakaz zatrzymywania się, czyli stania nieruchomym pojazdem do 1  minuty ( z wyjątkiem sytuacji niestandardowych określonych w przepisach).

B-35
B-35

Zakaz obowiązuje po stronie ulicy, po której ustawiono znak. Obowiązuje on aż do odwołania lub do pojawienia się znaku B-35 (z pojedynczym czerwonym przekreśleniem). Wyznacza  on warunkową strefę ograniczonego postoju.

B-42
B-42

Zakaz zatrzymywania się, za pomocą znaku, odwołuje okrągła, przekreślona czarną kreską, biała tablica (B-42).

Jeśli ich nie ma to zakaz zatrzymywania się  obowiązuje na całej długości jezdni, aż do najbliższego skrzyżowania.

 

 

Uwaga na bardzo podobny znak, z jedną ukośną linią, B-35. Zakaz postoju (powyżej 1 minuty, nie wynikający z przepisów i znaków). Temu towarzyszy zwykle biała tabliczka z serii T, określająca czas na jaki można postawić pojazd.

Jako drugi  #ZnakDnia  wybrałem dla Was jelonka/sarenkę. Żółty trójkąt A-18b. Znak ostrzegawczy, informujący możliwości pojawienia się na drodze dzikich zwierząt, zamieszkujących lasy.

 

 

Za ,,podręcznikiem”:  Stosuje się go oznaczania miejsc, w których zwierzęta dziko żyjące często przekraczają drogę, np. przy wjeździe do lasu o dużej ilości zwierzyny lub w miejscu przecięcia przez drogę dojścia do wodopoju.

Ode mnie: Zdjęcie wykonano na samym środku głównej ulicy mojej dzielnicy. Dodam, że nie jest to jedyne miejsce, gdzie między blokami można ten znak zobaczyć. 😀

Bardziej adekwatny był by dzik, więc czekam aż Ministerstwo Infrastruktury wprowadzi wersję ,,miejską” znaku, z rysunkiem rodziny dzików.

Życie drogowe się zmienia, a znaki za tymi zmianami nadarzają. O najnowszym znaku możecie przeczytać tu:

Wkrótce nowy znak informujący o kontroli prędkości

Pamiętajcie, że locha z małymi potrafi być bardzo niebezpieczna. To kilkaset kilo matki broniącej potomstwa przed ,,zagrożeniem”.

Koniec śmieszków. Pod znakiem mogą znaleźć się małe żółte tabliczki. Precyzyjnie określą one dystans do miejsca zagrożonego pojawieniem się zwierzyny lub długość odcinka drogi, na którym kierowcy mogą spodziewać się saren, jeleni, łosi, a moja żona przechodzącego dumnie Żubra.

  W zbiorze znaków ostrzegawczych, znajduje się jeszcze jeden animalny trójkącik. Jest to znak A-18a,  z krową, który ma ostrzegać kierowców o możliwości pojawienia się na pasie jezdni zwierząt gospodarskich. Jednak żyjemy w mieście, gdzie łatwiej spotkać sarnę albo dzika, niż krowę.  Wiadomo miasto to dżungla, a dżungla to las. 😉

 Nie jestem przesądny, zatem trzeci #ZnakDnia ma numer trzynasty.   Dokładnie to chodzi o znak  B-13. Wbrew pierwszemu wrażeniu nie ostrzega lub nie zakazuje stłuczek. Można odnieść takie wrażenie, widząc go w zestawieniu z oznaczającym przejście dla pieszych niebieskim kwadratem znaku informacyjnego D-6.  Wbrew pozorom, pomarańczowe bum,  nie ma również na celu ostrzeżenia przed strzelającą nawierzchnią albo możliwością wjechania prze kogoś w kufer, ze względu na obecność wspomnianego drugą tablicą przejścia. B-trzynastka to typowy znak zakazu. Trzynastka zabrania wjazdu na oznaczoną nim drogę lub ulicę, nieoznakowanym odpowiednio pojazdom, wiozącym substancje i towary niebezpieczne. Gaz, petardy, materiały medyczne, łatwopalne etc. Takie tablice to zwykle wariacja pomarańczowego trójkąta oraz różnych cyfr i symboli. Po szczegóły odsyłam Was do ustawy o transporcie niebezpiecznych towarów i aktów z nią powiązanych. 🙂  kliknij tu Kierowca pojazdu z takim ładunkiem, bez odpowiednich oznaczeń musi liczyć nawet z kilkutysięcznym mandatem.

Zakończenie

Publikacje związane z #ZnakDnia możesz śledzić na bieżąco na Instagramie, Facebooku i Twitterze.  Codziennie pojawiają się tam nowe znaki i ich opisy oraz rady jak się wobec nich zachować.

Tymczasem pozdrawiam,

Bartosz  #KategoriaB

Please follow and like us:

1 thought on “Jaki to znak? Ranking najczęściej mylonych znaków drogowych”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *