Wkrótce nowy znak informujący o kontroli prędkości

Nowy znak  wprowadzi rozróżnienie pomiędzy dwoma formami kontroli prędkości. Pomiarem punktowym, a na odcinku drogi. Obowiązujący dziś znak pionowy D 51 informuje kierowców zarówno o tym, że mierzona będzie prędkości auta pomiędzy punktami (odcinkowo), jak i w punkcie czyli słynnym fotoradarze.

Przez to, że  obowiązujący znak D 51 obejmuje obie odmienne sytuację odcinkowego jak i punktowego pomiaru prędkości z jaką jadą po drodze, kierowcy mogli czuć się zdezorientowani. W braku pewności powstawał chaos informacyjny. Zwłaszcza gdy pod znakiem informującymi o fotoradarze była dołączana tabliczka z odległościami.

Prowadzącemu trudno było się zorientować, czy ma przed sobą foto radar czy fotokomórki, które  zmierzą jego tempo między punktami.

Wraz z prowadzeniem nowego znaku (D 51a) kierowcy dostaną jednoznaczny komunikat, jakim sposobem sprawdzana będzie prędkość. W punkcie czy na odcinku drogi.

Sytuacja będzie jasna. Aktualnie obowiązujący znakiem D 51 będzie oznaczony fotoradar, a znakiem D 51a pomiar prędkości średniej prędkości na odcinku miedzy punktami. Granatowa tablica będzie zawierała również dodatkowe informacje, m.in. miniaturkę znaku B 33, która powie o tym, ile wynosi maksymalna dopuszczalna prędkość.

Umieszczona pod spodem biała tabliczka z czarnymi cyframi (T 1a), określi dystans na jakim urządzenie dokona pomiaru prędkości pojazdu.

Oczywiście razem w pakiecie, znajdzie się również znak D 51b oznaczający koniec obszaru odcinkowej kontroli prędkości pojazdu.

Dla mnie to bardzo dobra wiadomość. Czytając znaki Sam nie raz miałem wątpliwości co do tego z jaką  formą pomiaru mam do czynienia. Nowe znaki sa czytelne, komunikaty są proste i widoczne. Łatwe do odczytania i jednoznaczne.

Gdy wejdą w życie, skończy się rozkminka czy fotoradar czy fotokomórki. To zabieranie kierowcy cennego czasu i uwagi. Lepiej skupić uwagę na drodze i bezpieczeństwie, niż na liczeniu punktów i mandatach (potencjalnych).

Projekt aktualnie został ogłoszony publicznie i przekazany do konsultacji. Wprowadzenia go w zycie można spodziewać się w ciągu kilku miesięcy. Pewne jest to, że wejdzie w zycie 14 dni po ogłoszeniu rozporządzenia w Dzienniku Ustaw. Będę Was o tym informował na bieżąco.

Śledźcie więc blog i #KategoriaB  na Instagramie, Twitterze i Facebooku. Wszystkie aktualności pojawiaja się tam  na żywo. 🙂

Na podst.: informacja prasowa Ministerstwo Infrastruktury

Bartosz #KategoriaB

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *