Nowe prawo jazdy bez adresu

Ministerstwo Infrastruktury informuje, od 4 marca urzędy będą wydawały nowe blankiety prawa jazdy, już bez adresu zameldowania posiadacza. Oszczędzamy, ale tez tracimy. Tylko co? Jak wypada bilans.

 

Nowe prawko bez informacji o adresie zameldowania

Nowe prawa jazdy wydawane od 4 marca 2019 r. nie będą już zawierały informacji o adresie zamieszkania posiadacza.

Z jednej strony super, bo nie trzeba będzie odwiedzać urzędu za każdym razem kiedy zmienimy adres i oszczędzimy sobie 100 PLN kosztów na wymianie dokumentu. Plus czasu, jaki poświęcamy na wizytę w urzędzie.  Modne ostatnio administracyjne zmiany nazwy ulic lub studenckie przeprowadzki, przynajmniej w kwestii prawa jazdy nie będą uderzać po kieszeni.

Szczególnie widoczne było to w Warszawie, gdzie  zmieniono i po kilku miesiącach przywrócono nazwy kilku ulic. Zanosi się na to, że jeszcze parę nazw ulic, zgodnie z przepisami prawa, ulegnie przymusowej zmianie nazwy. Na mieszkańcach każda taka zmiana patrona ulicy, wymuszała wymianę dokumentu z adresem na nowy. Przepisy nakładają na nas obowiązek wymiany dokumentu na zawierający aktualne dane, nawet gdy zmiana ma charakter wymuszony przepisami prawa. Konsekwencje od mandatu karnego do praktycznych, np. nie wynajęcia samochodu ,,bo dokument jest nieważny”.

Na szczęście tym razem rozporządzenie zawiera takie praktyczne rozwiązanie, że wszystkie dotychczas wydane prawa jazdy pozostaną ważne do wskazanego na nich terminu. Dokumenty te nie podlegają obowiązkowej wymianie, nawet w przypadku zmiany umieszczonego na nich adresu zamieszkania.

Po prostu, gdy upłynie ważność, kolejne prawko, dostaniemy już według nowego wzoru.

Źródło MI

Co stracilismy?

Prawo jazdy było doskonałym ,,dokumentem z adresem zameldowania”, który okazywało się w urzędach i innych uprawnionych organach. Prawko zyskało na użyteczności, od kiedy dane dotyczące adresu zniknęły z dowodu. Ponieważ liczne (czytaj: niezliczone) przepisy wymagają ,,okazania dokumentu z adresem zamieszkania/zameldowania”, rodziło to kuriozalne sytuacje, z niemożnością odebrania listu na poczcie włącznie. I tu stare prawko okazywało się bardzo pomocne.

Nowy wzór dokumentu prawa jazdy jaki od marca otrzymamy, wprowadza rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami.

Zainteresowanych podstawą prawną, zajrzyjcie do źródła:

http://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2019/406.

Źródło newsa: Informacja prasowa, Ministerstwo Infrastruktury

Wkrótce kolejny materiał.

Bartosz #KategoriaB

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *